ZNÁME VÍTĚZE 1. LIGY STARŠÍHO DOROSTU!!!
Muži
Dorost
29. 5. 2023

Domácí Děčín vstupoval do posledního turnaje jakožto prozatímní držitel první příčky, a pro uhájení prvního místa musel vyhrát všechna utkání nadcházejícího kola, neboť druhá Kometa Brno na severočeský tým ztrácela pouze 2 body, o které přišla na předchozím turnaji kvůli remíze se Strakonicemi. Vzájemná bilance obou týmů navíc nasvědčovala tomu, že to bude vyrovnaná a napínavá bitva (obě mužstva měla ve vzájemných zápasech na kontě po dvou výhrách).

Sobota a nedělní dopoledne se však soustředilo převážně okolo zápasů Steppu Praha, Strakonic a Plzně, které se stále přetahovaly o třetí místo, přičemž bylo jasné, že ani jeden z těchto týmů na nejvyšší dvě příčky nedosáhne.

KVS Plzeň ale přesvědčivě porazila své soupeře (15:8 Strakonice, 15:9 Stepp Praha) a z ligy si odnáší bronzové medaile. Za tímto úspěchem stojí hlavně nejlepší střelci plzeňského celku: Jakub Pechman (62 gólů), Jan Jílek (42 gólů) a Filip Harant (35 gólů).

Souboj Steppu Praha a Strakonic o čtvrté místo byl po celou dobu vyrovnaný (v poločasu svítilo na tabuli skóre 7:6 pro Stepp). Stepp toto těsné vedení uhlídal i v druhé půli, přičemž navíc svému soupeři dokázal ještě více odskočit a zápas tak skončil 15:12 pro pražský celek. Na této výhře se zásadně podílel Šimon Škultéty, který zatížil bránu soupeře šesti přesnými zásahy a zařadil se na třetí místo v tabulce nejlepších střelců svého týmu (26 gólů). Na prvním místě skončil Simon Vyšín (32 gólů) a na druhém Bedřich Štěpánek (27 gólů).

Strakonice tak kvůli této prohře skončily na pátém neatraktivním místě. Nutno ovšem vyzdvihnout individuální úspěch Kamila Chodla, který se stal druhým nejlepším střelcem celé ligy (79 gólů) a své hráčské kvality prokazuje i v nejvyšší mužské soutěži, kde se řadí mezi nejlepší ligové střelce.

Následoval tedy souboj Komety s Děčínem: zápas, ve kterém se rozhodne o vítězi celé ligy. Zajímavostí také byl  souboj dvou nejlepších střelců mladšího dorostu: Za Brno v této sezóně hostuval Filip Dittmer a za Děčín Jakub Šubrt.

Kometa v předchozím střetu podlehla Severočechům vysoko 17:8, mimo jiné kvůli tomu, že nejlepší brněnský střelec David Scheer se nemohl utkání zúčastnit ze zdravotních důvodů. Naproti tomu Děčín, opírající se jak o střelce z vlasních řad (Čeněk Rameš či Matěj Sedlický) tak o slávistické posily Jakuba Šubrta a brankáře Michala Krále, byl odhodlán na domácí půdě navázat na předchozí vítězství nad Brňany a získat ligový titul.

Ačkoliv do utkání lépe vstoupili hosté, Děčín ovládl první osmiminutovku 4:3. Na začátku druhé čtvrtiny Kometa rychle vyrovnala zásluhou Vojtěcha Kulta, poté ale Děčín odskočil na rozdíl tří branek díky gólům nejlepších severočeských střelců Čeňka Rameše, Matěje Sedlického a Jakuba Šubrta. Do poločasu Kometa snížila na 7:5 gólem z ruky Davida Scheera. Třetí osmiminutovku ovládli hosté v poměru 1:2 a stav před poslední čtvrtinou byl 8:7 pro domácí. Krátce po začátku poslední části vyrovnal skóre Filip Dittmer, jeho rival z mladšího dorostu Jakub Šubrt však poslal Děčín do vedení minutu a půl před koncem. V následujícím útoku byl ale vyloučen a Kometa proměnila přesilovou hru díky gólu Vojtěcha Kulta. Na časomíře svítil stav 9:9 a 44 vteřin do konce. Děčín ovšem neproměnil následující útok a Kometě tak zbýval poslední útok, který musel bezpodmínečně skončit gólem. Brňané vsadili vše na jednu kartu a poslali do útoku i brankáře Maxe Búryho, přičemž nechali zcela odkrytou bránu.

Vyrovnat se ale Brňanům nepodařilo. Děčín získal balón a závěrečnou tečku za zápasem a celou ligou udělal kapitán Čeněk Rameš, který do prázdné branky bezproblémově vstřelil poslední ligový gól a upravil stav na konečných 10:9.

🥇Místo: SK Děčín

🥈Místo: SKP Kometa Brno

🥉Místo: KVS Plzeň

4. Místo: UKVP Stepp Praha

5. Místo: AJ Strakonice

Čeněk Rameš se zároveň stal nejlepším ligovým střelcem: v 20 utkáních nastřílel 91 gólů. Na druhém místě se umístil již zmiňovaný Kamil Chodl s 79 góly, třetí místo připadlo Davidu Scheerovi s 69 přesnými zásahy.