VYDAŘENÝ VÍKEND PRO AJ STRAKONICE A STEPP PRAHA
Muži
1. Liga
5. 6. 2023

Jako první si ve finálových sériích připisují vítězství týmy AJ Strakonice a Stepp Praha. Zatímco Jihočeši dokázali otočit průběh zápasu a zvítězit nad brněnskou Kometou těsným jednogólovým rozdílem 11:10, Stepp Praha hladce zvítězil nad svým městským rivalem 17:6

Utkání o zlato:

Strakonice přivítaly ve svém domácím bazéně brněnskou Kometu, odhodlány navázat na vítězství strakonických žen v lize z téhož dne a pomstít se Brňanům za dvě těsné porážky v základní části.

Ačkoliv úvodní gól utkání padal z rukou domácích, první čtvrtinu ovládli hosté 3:2. V druhé části zápasu Kometa navýšila své vedení na 4:2, Kamil Chodl poté z přesilové hry snížil na 4:3. Do konce poločasu padl již jen jeden gól, a to zásluhou Timoteje Kompaníka z Brna. Poločas tak skončil 5:3 z pohledu hostů.

Třetí čtvrtinu však s přehledem ovládli domácí, kteří dokázali vsítit 4 góly a neinkasovat ani jeden. Na obou stranách se projevily vyloučení klíčových hráčů, což však paradoxně vedlo k zrychlení celé hry. Z přesilových her těžily pouze Strakonice, Kometě se nepovedlo vstřelit branku i z vyložených šancí. Na tabuli po třetí osmiminutovce svítilo skóre 5:7 z pohledu hostů.

Poslední čtvrtina však nabídla ještě určité drama, neboť Brňané dokázali se Strakonicemi vyrovnat. Prvně snížil z přesilové hry David Scheer na 6:7, poté si opět vzal slovo Kamil Chodl a zvýšil pro domácí. Následovala přestřelka, kdy Strakonice vždy odskočily na rozdíl dvou branek, Kometě se podařilo snížit. Až tři minuty před koncem zápasu vyrovnal na 9:9 individuální akcí Patrik Adamec. Vítězství se však opět ujali domácí, když se z přesilové hry nemýlil Viktor Vondrášek. Necelou minutu před koncem vyrovnal na 10:10 Timotej Kompaník také z přesilové hry. Poslední gól ale patřil domácím: 34 vteřin před koncem vsítil branku Filip Kouba a o zápase bylo rozhodnuto. I přestože si Kometa vyžádala oddychový čas, nepovedlo se ji poslední útok zužitkovat.

Za bouřlivé atmosféry se z vítězství radovali domácí, přičemž na celkovém výsledku má zásadní podíl Kamil Chodl, který o víkendu řádil jako černá ruka a nastřílel do soupeřovy brány rovné dva hattricky.

AJ Strakonice – KPSP Kometa Brno 11:10 (2:3, 1:2, 4:0, 4:5)

Góly: Chodl 6, Vondrášek Viktor 3, Kouba Filip 2 – Kompaník a Rybnikár 2, Kříž, Adamec, Scheer, Böhm, Schönwälder Adam a Schönwälder Ivan 1

Utkání o bronz:

Rivalitu mezi Steppem a Slávií asi není třeba blíže představovat. O vzájemných vztazích vypovídají nejlépe letošní zápasy v základní skupině, ve kterých bylo uděleno celkem 9 červených karet. Nejeden fanoušek tak vyhlížel nedělní finálové utkání s velkým očekáváním napínavého duelu.

Slavie vstupovala do utkání oslabená o svého nejlepšího střelce Martina Jiroty, který si odpykával trest z předchozího zápasu. Stepp Praha naopak v plné síle byl odhodlán navázat na dvě předchozí výhry ze základní části.

Do utkání lépe vstoupil Stepp, kdy dva góly vstřelil Alex Mynář a po jednom gólu se přidali Michal Vološčuk a Matěj Varga. Sešívaní dokázali vsítit pouze jeden gól, a to zásluhou kapitána Adama Petráše. V druhé části navýšili své vedení Steppáci na 6:1, poté se prosadil mladý Jakub Šubrt ze Slavie, na což Stepp odpověděl dalšími dvěma góly. Slávisté dokázali snížit z přesilové hry na 3:8 díky gólu Ondřeje Lundáka. Další dva góly Steppu přidali Michal Vološčuk z pokutového hodu a Ondřej Čurda z přesilové hry. V poločasu tak vedl Stepp 10:3.

V třetí části hry padly pouze dva góly, jeden na každé straně. Prvně se na straně sešívaných opět prosadil Ondřej Lundák, na což odpověděl Juraj Dilý ze Steppu Praha. Obě strany ale začaly pociťovat množství vyloučených hráčů, což hrálo ve prospěch spíše steppákům, kterým se přesilové hry dařilo proměňovat častěji nežli sešívaným.

Poslední osmiminutovku ovládl Stepp Praha stejným poměrem jako druhou čtvrtinu (6:2). Prvně vstřelil dva góly Tomáš Petr, poté Ondřej Lundák snižoval na 13:5. Následovala série čtyř gólu Steppu, o kterou se zasloužili Michal Varga, Alex Mynář, Dmytrij Pantelejmonov a Tomáš Petr. Poslední gól padl z ruky Martina Chvojky ze Slavie, který upravil stav utkání na konečných 17:6 pro Stepp Praha.

SK Slavia Praha – UKVP Stepp Praha 6:17 (1:4, 2:6, 1:1, 2:6)

Góly: Lundák 3, Petráš, Šubrt a Chvojka 1 – Mynář a Petr 4, Vološčuk 3, Dilý 2, Čurda, Pantelejmonov, Varga Michal a Matěj 1

Další rozhodující utkání se odehrají za dva týdny v Praze a v Olomouci.