NOVÁ PRAVIDLA: Vše co potřebujete vědět
26. 2. 2019

NOVÁ PRAVIDLA: Vše co potřebujete vědět

Ve dnech 8. až 10. prosince loňského roku oficiálně schválila Světová plavecká federace (FINA) na svém mimořádném kongresu v čínském Hangzhou celou řadu změn v pravidlech vodního póla.

Přestože nová pravidla měla platit celosvětově již od 1. ledna 2019, rozhodla Evropská plavecká federace (LEN), že Evropa se k těmto změnám připojí až od září 2019 s čímž počítal i Český svaz vodního póla (ČSVP). 

Toto rozhodnutí LENu se ale ukázalo jako neudržitelné když se reprezentační týmy evropských zemí účastní již v průběhu jara světových soutěží s novými pravidly a hráči by tak hráli utkání střídavě podle nových a starých pravidel což má vliv nejen na průběh hry samotné, ale především na taktiku. LEN tak na jednání technické komise vodního póla, které proběhlo 12. ledna 2019 v Římě, rozhodl zavést nová pravidla do mezinárodních evropských soutěží již od února letošního roku. 

Většina reprezentačních akcí, kterých se naše výběry budou účastnit se tak bude hrát již podle nových pravidel, do českých soutěží se nová pravidla dostanou ale až od příští sezóny. Tento článek informuje o detailech přechodu na nová pravidla v rámci aktivit ČSVP shrnuje všechna nová a změněná pravidla a zdůvodňuje jejich zavedení.

Nová pravidla byla a budou zkoušena na několika mezinárodních akcích, jako kvalifikace a samotné mistrovství Evropy do patnácti let (březen), evropský šampionát juniorů a juniorek (srpen) nebo kvalifikace na evropský šampionát mužů (říjen). 

V rámci ČSVP bude přechod na nová pravidla probíhat následovně:

 • Evropský Pohár Juniorek (U17) – Brno (22. – 24. března) – Turnaj bude probíhat dle starých pravidel. Při příležitosti turnaje proběhne rozsáhle školení nových pravidel, na které byly pozvány všechny týmy. Během trvání turnaje se odehraje také ukázkové utkání s novými pravidly. Sraz účastníků v sobotu dne 23. 3. od 11:00 v bufetu bazénu Za Lužánkami. Předpokládané ukončení je v 16:00.
 • Evropský Pohár Juniorů (U17) – Brno (17./19. – 21. dubna) – Turnaj se odehraje s novými pravidly
 • Evropský Pohár Žen – Brno (24. – 26. května) – Turnaj se odehraje v souladu s novými pravidly.
 • Evropský Pohár Mužů – Brno (19./21. – 23. června) - Turnaj se odehraje v souladu s novými pravidly.

Nová pravidla budou plošně zavedena v českých soutěžích od soutěžního ročníku 2019/2020. 

Naše reprezentace čekají první zápasy s novými pravidly na Evropských pohárech juniorů, žen a mužů. S českou účastí se v dubnu odehraje podle nových pravidel také kvalifikace na mistrovství Evropy žen v Portugalsku. Ve skupině náš tým čeká domácí Portugalsko, Slovensko, Rumunsko, Švýcarsko a Ukrajina.
Už na přelomu dubna a května pak čeká naše reprezentanty do sedmnácti let maltská kvalifikace na evropský šampionát v Gruzii. S novými pravidly dále odehrají juniorky (U15) také červencový evropský šampionát v Kirishi (Rusko) a juniorky (U17)  evropský šampionát ve Volosu (Řecko), který se uskuteční na začátku září.

Změněná pravidla:

 • Změna pravidla 20.15: Čas na útok se mění na 20 vteřin, pokud
  a) Dojde k rohovému hodu
  b) Dojde k vyloučení
  c) Dojde k odražení střely (i z penalty) 
  Pokud k těmto situacím dojde v prvních deseti vteřinách útoku (čas 30-20), čas se nemění. 
 • Změna pravidla 19.1: Po faulu může faulovaný hráč rozehrávat z místa, kde je balon. Pokud hráč je faulován uvnitř dvou metrů, musí rozehrát za dvoumetrovou hranicí. Brankář ztrácí svou výsadní možnost hrát dvěma rukama po přeplavání hranice šesti metrů svojí poloviny.
 • Změna pravidla 17.2: Hráč, který zahrává roh, může
  a) rovnou vystřelit
  b) vyplavat z rohu a vystřelit (bez nahrávky)
  c) vyplavat z rohu a nahrát 
 • Změna pravidla 11.2: Pauza mezi druhou a třetí čtvrtinou bude trvat 3 minuty (dříve 5 minut).
 • Změna pravidla 14.3: Gól po faulu může platit, pokud je hráč faulován za šestimetrovou hranicí. S míčem může volně manipulovat ("cicovat" nebo s ním plavat) a poté vystřelit. Rozhodčí by měli ukázat, kdy je hráč uvnitř/za hranicí šesti metrů.
 • Zrušení/Změna pravidla 14.2: Brankář nyní může plavat a dotýkat se balonu na polovině soupeře. Brankář ztrácí svou výsadní možnost hrát dvěma rukama po přeplavání hranice šesti metrů svojí poloviny.
 • Změna pravidla 12.1: Každý tým si nyní může během zápasu vybrat dva oddechové časy, které trvají 1 minutu. Oddechové časy si trenér může vybrat i ve stejné čtvrtině.
 • Změna pravidla 10.1: Pořadatelé musí vyloučenému hráči dát signál
  a) 5 sekund před vpuštěním do hry
  b) při vpuštění do hry
 • Nové pravidlo #1: Pokud je hráč s míčem ze zadu faulován za šestimetrovou hranicí, jeho tým automaticky zahrává penaltu, nehledě na jeho pozici.
 • Nové pravidlo #2: Rozhodčí budou vybaveni sluchátky s mikrofonem pro lepší vzájemnou komunikaci.
 • Nové pravidlo #3: Každý trenér by měl mít vlastí možnost zastavit čas a tím spustit time out. Zodpovědnost by tak měla být pouze na trenérovi. (kde bude možné, nebude se tedy týkat soutěží v ČR)
 • Nové pravidlo #4: Nově bude zavedeno video, které by mělo pomoci při posuzování brutality a pozice míče okolo brankové čáry (při posuzování branky). Rozhodčí budou vybaveni pro bezdrátovou komunikaci. (kde bude možné, nebude se tedy týkat soutěží v ČR)

Ze změn popsaných výše je vidět, že nová pravidla umožní mnohem dynamičtější hru a přinášejí celou řadu možný nových taktických variant. Od toho se slibuje, že by měla být hra atraktivnější pro diváky, protože by mělo být méně mrtvého času a mělo by padat více gólu.

Zjevnou nevýhodou nových pravidel je potřeba technických změn hřiště a časomír spolu s pořízením komunikačního zařízení pro rozhodčí a nahrávacího zařízení pro účely nového pravidla #4. Toto bude vyžadovat nemalé finanční prostředky, které oddíly ani svaz nemají, ČSVP proto již podal žádost na Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy o investiční dotaci a na konci dubna by mělo být známo, zda podporu obdrží. Pokud ano, podaří se vybavit všechny oddíly novými časomírami a komunikačním zařízením, nahrávání utkání ani úprava hřišť se v tuto chvíli vzhledem k technickým překážkám nepředpokládá.

Video s názornými ukázkami nových pravidel:

Poznámky k novým pravidlům z dílny Worlds Water Polo Referees Association (v AJ)

Water Polo Manual 2019-2021

25. 4. 2022

KVA na ME U19 mužů

Všechny týmy, které byly považované za favority KVA, postoupily na Mistrovství Evropy mužů do 19 let ve vodním pólu, které se bude konat v září v Podgorici (MNE).

Konečné pořadí

Skupina A (Bukurešť): 1. Rumunsko 6, 2. Německo 3, 3. Bulharsko 0

Skupina B (Tbilisi): 1. Gruzie 7 (+21), 2. Turecko 7 (+14), 3. Ukrajina 3, 4. Litva 0

Skupina C (Košice): 1. Francie 12, 2. Slovensko 7 (+21), 3. Česko (–4), 4. Slovinsko 3, 5. Švýcarsko 0

Skupina D (Malta): 1. Nizozemsko 9, 2. Malta 6, 3. Velká Británie 3, 4. Finsko 0.

Z každé skupiny se kvalifikovali dva nejlepší hráči.

Ve skupině A nabídlo senzaci pouze utkání dvou postupujících týmů Německa a Rumunska – hostitelské Rumunsko svého rivala porazilo těsně 6:5.

Ve skupině B se představil tým Ukrajiny, který se musel připravovat na KVA v Maďarsku. Hned na úvod se potkaly Turecko a Ukrajina, která vedla tři čtvrtiny, ale Turci měli více energie na závěrečnou čtvrtinu, ve které vstřelili pět branek a zajistili si zásadní výhru. Poté Ukrajina uhrála remízu 14:14 s hostitelskou Gruzií, když Gruzínci dokázali 31 sekund vyrovnat a skončit první s lepším skére.

Gólový rozdíl rozhodl o druhém kvalifikačním umístění ve skupině C mezi rivaly Slovenskem a Českem. Češi se vrátili do utkání ze stavu 4:7, aby dokázali zachránit utkání a remizovali 7:7. Ale favorizovaní Slováci měli na konci turnaje mnohem lepší gólový rozdíl (+21 proti -4), což je poslalo za Francii na druhé místo, která vyhrála jednoznačně všechny čtyři utkání.

Nizozemsko ovládlo skupinu D a získalo tři snadná vítězství, zatímco hostitelská Malta hrála proti Velké Británii vyrovnané utkání, ale nakonec zvítězila 9:6.

Losování šampionátů proběhne na mimořádném kongresu LEN v Cascais (POR) dne 14. května. ME žen se bude konat 4. až 11. července v Netanyi (ISR), zatímco ME mužů se bude konat v Podgorici (MNE) 18. až 25. září.

25. 4. 2022

Los ME 2022 ve Splitu

Losování se konalo ve velkolepém prostředí v Diocletian's Place ve městě Split, hostitelském městě mistrovství Evropy ve vodním pólu v roce 2022.
Losování skupin ME se zhostili - první viceprezident LEN Josip Varvodic, prezident chorvatské federace WP Mladen Drnasin a legendární brankář, olympijský a mistr světa Josip Pavic – rovněž člen zlaté chorvatské strany v Záhřebu 2010, dále předseda LEN TWPC Angel Moliner a provozní manažer LEN Marco Birri.
Pokud jde o výsledek losování, vrcholem základních skupin mužského turnaje bude souboj olympijského vítěze Srbska a držitele titulu Maďarska, stejně jako bitva mistrů světa Itálie a Černé Hory. Hostitelské Chorvatsko má před sebou také těžkou výzvu, stříbrný olympijský tým Řecka. Nadcházející francouzský tým může dát těmto dvěma také těžké chvíle, zatímco nováček Izrael čeká těžké chvíle proti Srbům a Maďarům. Druhé Španělsko z roku 2020 může mít snazší postup, ale boj o další příčky bude napínavý mezi Rumunskem, Nizozemskem a Německem. 
V soutěži žen nabízí středomořské derby Itálie a Španělska – stejně jako na minulém ME v Budapešti. Ve druhé skupině si Maďarsko a Nizozemsko zopakují zápas o bronz z minulého ročníku. Řecko je také v této skupině, aby se po roce 2020 znovu střetlo s Maďary.

Mistrovství vypukne 27. srpna, finále žen je na programu 9. září a o titulu mužů se rozhodne 10. září.

Turnaj žen

Skupina A: Maďarsko, Nizozemsko, Řecko, Německo, Chorvatsko, Rumunsko 
Skupina B: Španělsko, Itálie, Francie, Srbsko, Izrael, Slovensko 

Turnaj mužů 

Skupina A: Černá Hora, Itálie, Gruzie, Slovensko 
Skupina B: Chorvatsko, Řecko, Francie, Malta 
Skupina C: Španělsko, Rumunsko, Nizozemsko, Německo 
Skupina D: Maďarsko, Srbsko, Izrael, Slovinsko 

sociální sítě

Partneři