FINA schválila nová pravidla, která by měla zrychlit hru
11. 12. 2018

FINA schválila nová pravidla, která by měla zrychlit hru

Mezinárodní federace vodních sportů (FINA) oficiálně schválila celou řadu změn v pravidlech vodního póla. Rozhodlo se tak na nedávné konferenci v čínském městě Huangzhou.

Této konference se zúčastilo celkem 168 delegátů, z nichž drtivá většina hlasovala pro zavedení nových pravidel. Pouze dva z přítomných byli proti  návrhu a celkem šest se zdrželo hlasování. Expertní rada byla vytvořena vloni na konferenci v Budapešti a nová pravidla byla testována světovém šampionátu juniorů a juniorek do osmnácti let. Během roku 2019 by se s novými pravidly měly hrát tři velké soutěže: finále Evropského Poháru LEN, Superfinále Světové Ligy a světový šampionát ve Gwangju.

Finále Evropského Poháru je součástí soutěžního systému FINA a 4 nejlepší týmy z něj si zahrají na Superfinále Světové Ligy, které by se dle posledních zpráv mělo odehrát v Bělehradě. S novými pravidly se naopak nebudou hrát klubové soutěže od LEN (Euro Cup a Liga Mistrů) minimálně do sezóny 2019/2020, a to zejména z důvodu, že obě soutěže již začaly se starými pravidly. 

Změněná a nová pravidla

 • Změna pravidla 20.15: Při zisku rohu se čas na útok mění na pouhých 20 vteřin (původně 30).
 • Změna pravidla 19.1: Po běžném faulu se může rozehrát z místa, kde je balon (dříve z místa, kde se stal faul).
 • Změna pravidla 17.2: Hráč, který zahrává roh může nově rovnou vystřelit, vyplavat z rohu a vystřelit bez nahrávky, nebo vyplavat z rohu a nahrát (dříve hráč, který rozehrával, musel přímo nahrát).
 • Změna pravidla 5.6: Bude přidána další zóna pro střídání, a to na straně bazénu. Možné bude střídat kdekoliv od brankové čáry až k polovině hrací plochy. 
 • Změna pravidla 11.2: Pauza mezi druhou a třetí čtvrtinou bude trvat 3 minuty (dříve 5 minut).
 • Změna pravidla 10.1: Stolek bude muset vyloučenému hráči dát signál 5 sekund před vpuštěním do hry a při konci trestu. (Dříve stolek signalizoval pouze konec trestného času).
 • Změna pravidla 14.3: Gól po faulu může platit, pokud je hráč faulován za šestimetrovou hranicí. Nově s míčem může i volně manipulovat ("cicovat" nebo s ním plavat) a poté vystřelit.
 • Zrušení pravidla 14.2: Brankář nyní může plavat a dotýkat se balonu na polovině soupeře.
 • Změna pravidla 12.1: Každý tým si nyní může vybrat dva oddechové časy, které trvají 1 minutu. Oddechové časy se mohou vybrat i ve stejné čtvrtině (dříve 4 oddechové časy, pouze 1 za každou čtvrtinu).
 • Nové pravidlo #1: Pokud je hráč s míčem ze zadu faulován za šestimetrovou hranicí, jeho tým automaticky zahrává penaltu, nehledě na jeho pozici.
 • Nové pravidlo #2: Každý trenér by měl mít vlastí možnost zastavit čas a tím spustit time out. Zodpovědnost by tak měla být pouze na trenérovi.
 • Nové pravidlo #3: Nově bude zavedeno video, které by mělo pomoci při posuzování brutality a pozice míče okolo brankové čáry (při posuzování branky). Rozhodčí budou vybaveni pro bezdrátovou komunikaci.

 

25. 4. 2022

KVA na ME U19 mužů

Všechny týmy, které byly považované za favority KVA, postoupily na Mistrovství Evropy mužů do 19 let ve vodním pólu, které se bude konat v září v Podgorici (MNE).

Konečné pořadí

Skupina A (Bukurešť): 1. Rumunsko 6, 2. Německo 3, 3. Bulharsko 0

Skupina B (Tbilisi): 1. Gruzie 7 (+21), 2. Turecko 7 (+14), 3. Ukrajina 3, 4. Litva 0

Skupina C (Košice): 1. Francie 12, 2. Slovensko 7 (+21), 3. Česko (–4), 4. Slovinsko 3, 5. Švýcarsko 0

Skupina D (Malta): 1. Nizozemsko 9, 2. Malta 6, 3. Velká Británie 3, 4. Finsko 0.

Z každé skupiny se kvalifikovali dva nejlepší hráči.

Ve skupině A nabídlo senzaci pouze utkání dvou postupujících týmů Německa a Rumunska – hostitelské Rumunsko svého rivala porazilo těsně 6:5.

Ve skupině B se představil tým Ukrajiny, který se musel připravovat na KVA v Maďarsku. Hned na úvod se potkaly Turecko a Ukrajina, která vedla tři čtvrtiny, ale Turci měli více energie na závěrečnou čtvrtinu, ve které vstřelili pět branek a zajistili si zásadní výhru. Poté Ukrajina uhrála remízu 14:14 s hostitelskou Gruzií, když Gruzínci dokázali 31 sekund vyrovnat a skončit první s lepším skére.

Gólový rozdíl rozhodl o druhém kvalifikačním umístění ve skupině C mezi rivaly Slovenskem a Českem. Češi se vrátili do utkání ze stavu 4:7, aby dokázali zachránit utkání a remizovali 7:7. Ale favorizovaní Slováci měli na konci turnaje mnohem lepší gólový rozdíl (+21 proti -4), což je poslalo za Francii na druhé místo, která vyhrála jednoznačně všechny čtyři utkání.

Nizozemsko ovládlo skupinu D a získalo tři snadná vítězství, zatímco hostitelská Malta hrála proti Velké Británii vyrovnané utkání, ale nakonec zvítězila 9:6.

Losování šampionátů proběhne na mimořádném kongresu LEN v Cascais (POR) dne 14. května. ME žen se bude konat 4. až 11. července v Netanyi (ISR), zatímco ME mužů se bude konat v Podgorici (MNE) 18. až 25. září.

25. 4. 2022

Los ME 2022 ve Splitu

Losování se konalo ve velkolepém prostředí v Diocletian's Place ve městě Split, hostitelském městě mistrovství Evropy ve vodním pólu v roce 2022.
Losování skupin ME se zhostili - první viceprezident LEN Josip Varvodic, prezident chorvatské federace WP Mladen Drnasin a legendární brankář, olympijský a mistr světa Josip Pavic – rovněž člen zlaté chorvatské strany v Záhřebu 2010, dále předseda LEN TWPC Angel Moliner a provozní manažer LEN Marco Birri.
Pokud jde o výsledek losování, vrcholem základních skupin mužského turnaje bude souboj olympijského vítěze Srbska a držitele titulu Maďarska, stejně jako bitva mistrů světa Itálie a Černé Hory. Hostitelské Chorvatsko má před sebou také těžkou výzvu, stříbrný olympijský tým Řecka. Nadcházející francouzský tým může dát těmto dvěma také těžké chvíle, zatímco nováček Izrael čeká těžké chvíle proti Srbům a Maďarům. Druhé Španělsko z roku 2020 může mít snazší postup, ale boj o další příčky bude napínavý mezi Rumunskem, Nizozemskem a Německem. 
V soutěži žen nabízí středomořské derby Itálie a Španělska – stejně jako na minulém ME v Budapešti. Ve druhé skupině si Maďarsko a Nizozemsko zopakují zápas o bronz z minulého ročníku. Řecko je také v této skupině, aby se po roce 2020 znovu střetlo s Maďary.

Mistrovství vypukne 27. srpna, finále žen je na programu 9. září a o titulu mužů se rozhodne 10. září.

Turnaj žen

Skupina A: Maďarsko, Nizozemsko, Řecko, Německo, Chorvatsko, Rumunsko 
Skupina B: Španělsko, Itálie, Francie, Srbsko, Izrael, Slovensko 

Turnaj mužů 

Skupina A: Černá Hora, Itálie, Gruzie, Slovensko 
Skupina B: Chorvatsko, Řecko, Francie, Malta 
Skupina C: Španělsko, Rumunsko, Nizozemsko, Německo 
Skupina D: Maďarsko, Srbsko, Izrael, Slovinsko 

sociální sítě

Partneři