FINA představila 20 návrhů upravujících pravidla vodního póla
29. 4. 2018

FINA představila 20 návrhů upravujících pravidla vodního póla

V posledním týdnu se konala v Budapešti důležitá konference FINA o vodním pólu. V rámci konference představila skupina expertů 20 návrhů na úpravy pravidel vodního póla. Tyto návrhy rozhodně nejsou konečné a nikde zatím není psáno, v jaké míře budou a jestli vůbec budou tyto návrhy přijaty.

Seznam změn

 1. Změna pravidla 20.15: Čas nového útoku bude pouze 20 sekund po vyloučení, rohu, nebo druhému po sobě jdoucím útoku (například blok či odražení od tyče).
 2. Změna pravidla 19.1: Volný hod (po faulu) může být uskutečněn z místa, kde je balon. Nemusel by se tak vracet na místo, kde se faul odehrál. 
 3. Změna pravidla 17.2: Hráč, který rozehrává roh nebo out, může přimo vystřelit, nebo s míčem plavat a následně vystřelit bez nahrávky s jiným spoluhráčem.
 4. Změna pravidel 21 a 22: Rozhodčí může rozhodnout o penaltě či vyloučení zpětně, pokud sám uzná za vhodné raději ponechat útočícímu hráči výhodu (vidí, že může dát branku).
 5. Nové pravidlo: Časové omezení (není zatím přesně určeno), kdy centr může být v místě před bránou ve vzdálenosti 2 až 6 metrů.
 6. Změna pravidla 5.6: Hráči by mohli za určitých okolností střídat za hry i ze strany bazénu, ne pouze z místa pro výluč.
 7. Nové pravidlo: Zavedení jasného signálu rozhodčího, který by hráče (ne)opravňoval vystřelit za šestimetrovou hranicí.
 8. Nové pravidlo: Oba týmy mají možnost zastavit čas (kvůli oddechovému času) na svou vlastní zodpovědnost.
 9. Nové pravidlo: Zavedení videonahrávacího systému, který by se využil při posuzování trestů za brutalitu nebo nesportovní chování.
 10. Nové pravidlo: Zavedení sluchátek s mikrofonem, sloužící ke zlepšení komunikace mezi rozhodčími.
 11. Nové pravidlo: Prostřední obránce bránící centra dostane místo vyloučení pouze osobní chybu, pokud je vyloučen tehdy, kdy útočící centr nemá balon. Zůstává tedy nadále ve hře.
 12. Změna pravidla 11.2: Snížení pauzy mezi druhou a třetí čtvrtinou na 3 minuty.
 13. Změna pravidla 5.1: Týmová soupiska bude složena z maximálně 13 hráčů + 2 náhradníků v soutěžích jako World League nebo World Cup. Sestava třinácti hráčů nastupujících k zápasu může být před každým zápasem změněna (výjimkou je Olympijský rok).
 14. Doplnění pravidla 10.1: Stolek nově musí vizuálně upozornit hráče 5 sekund před tím, než se bude moc reálně vrátit do hry.
 15. Změna pravidla 20.1: Změněny normy běžného faulu. Přesné parametry nejsou dojednány, ale cíl je jasný: redukovat počet faulů a tím i neustálé přerušování hry.
 16. Změna pravidla 14.3: Přesun hranice, za kterou se po faulu může střílet z 5 na 6 metrů. Gólu lze dosáhnout jak přímou střelou, tak i po jakékoliv manipulaci s balónem na stávající pozici. 
 17. Změna pravidla 23.1: Penaltu může hráč zahrávat kdekoliv za šestimetrovou hranicí a může před střelou libovolně manipulovat s balonem (podobně jako v házené). Brankář může vystoupit z brány až na dva metry od ní.
 18. Změna pravidla 14.2: Brankář může přeplavat až za svoji polovinu a zapojit se tak do útoku na soupeřově polovině. 
 19. Nové pravidlo: Útočící tým má 10 nebo 15 sekund na to, dostat se s míčem na polovinu soupeře. Poté se již nesmí vrátit na svoji polovinu. 
 20. Změna pravidla 12.1: Time-outy si může tým vzít dvakrát za celý zápas, ale může si vzít oba v jedné čtvrtině. Čas time-outu zůstává 60 sekund.

Testovací kalendář - @FINA

25. 4. 2022

KVA na ME U19 mužů

Všechny týmy, které byly považované za favority KVA, postoupily na Mistrovství Evropy mužů do 19 let ve vodním pólu, které se bude konat v září v Podgorici (MNE).

Konečné pořadí

Skupina A (Bukurešť): 1. Rumunsko 6, 2. Německo 3, 3. Bulharsko 0

Skupina B (Tbilisi): 1. Gruzie 7 (+21), 2. Turecko 7 (+14), 3. Ukrajina 3, 4. Litva 0

Skupina C (Košice): 1. Francie 12, 2. Slovensko 7 (+21), 3. Česko (–4), 4. Slovinsko 3, 5. Švýcarsko 0

Skupina D (Malta): 1. Nizozemsko 9, 2. Malta 6, 3. Velká Británie 3, 4. Finsko 0.

Z každé skupiny se kvalifikovali dva nejlepší hráči.

Ve skupině A nabídlo senzaci pouze utkání dvou postupujících týmů Německa a Rumunska – hostitelské Rumunsko svého rivala porazilo těsně 6:5.

Ve skupině B se představil tým Ukrajiny, který se musel připravovat na KVA v Maďarsku. Hned na úvod se potkaly Turecko a Ukrajina, která vedla tři čtvrtiny, ale Turci měli více energie na závěrečnou čtvrtinu, ve které vstřelili pět branek a zajistili si zásadní výhru. Poté Ukrajina uhrála remízu 14:14 s hostitelskou Gruzií, když Gruzínci dokázali 31 sekund vyrovnat a skončit první s lepším skére.

Gólový rozdíl rozhodl o druhém kvalifikačním umístění ve skupině C mezi rivaly Slovenskem a Českem. Češi se vrátili do utkání ze stavu 4:7, aby dokázali zachránit utkání a remizovali 7:7. Ale favorizovaní Slováci měli na konci turnaje mnohem lepší gólový rozdíl (+21 proti -4), což je poslalo za Francii na druhé místo, která vyhrála jednoznačně všechny čtyři utkání.

Nizozemsko ovládlo skupinu D a získalo tři snadná vítězství, zatímco hostitelská Malta hrála proti Velké Británii vyrovnané utkání, ale nakonec zvítězila 9:6.

Losování šampionátů proběhne na mimořádném kongresu LEN v Cascais (POR) dne 14. května. ME žen se bude konat 4. až 11. července v Netanyi (ISR), zatímco ME mužů se bude konat v Podgorici (MNE) 18. až 25. září.

25. 4. 2022

Los ME 2022 ve Splitu

Losování se konalo ve velkolepém prostředí v Diocletian's Place ve městě Split, hostitelském městě mistrovství Evropy ve vodním pólu v roce 2022.
Losování skupin ME se zhostili - první viceprezident LEN Josip Varvodic, prezident chorvatské federace WP Mladen Drnasin a legendární brankář, olympijský a mistr světa Josip Pavic – rovněž člen zlaté chorvatské strany v Záhřebu 2010, dále předseda LEN TWPC Angel Moliner a provozní manažer LEN Marco Birri.
Pokud jde o výsledek losování, vrcholem základních skupin mužského turnaje bude souboj olympijského vítěze Srbska a držitele titulu Maďarska, stejně jako bitva mistrů světa Itálie a Černé Hory. Hostitelské Chorvatsko má před sebou také těžkou výzvu, stříbrný olympijský tým Řecka. Nadcházející francouzský tým může dát těmto dvěma také těžké chvíle, zatímco nováček Izrael čeká těžké chvíle proti Srbům a Maďarům. Druhé Španělsko z roku 2020 může mít snazší postup, ale boj o další příčky bude napínavý mezi Rumunskem, Nizozemskem a Německem. 
V soutěži žen nabízí středomořské derby Itálie a Španělska – stejně jako na minulém ME v Budapešti. Ve druhé skupině si Maďarsko a Nizozemsko zopakují zápas o bronz z minulého ročníku. Řecko je také v této skupině, aby se po roce 2020 znovu střetlo s Maďary.

Mistrovství vypukne 27. srpna, finále žen je na programu 9. září a o titulu mužů se rozhodne 10. září.

Turnaj žen

Skupina A: Maďarsko, Nizozemsko, Řecko, Německo, Chorvatsko, Rumunsko 
Skupina B: Španělsko, Itálie, Francie, Srbsko, Izrael, Slovensko 

Turnaj mužů 

Skupina A: Černá Hora, Itálie, Gruzie, Slovensko 
Skupina B: Chorvatsko, Řecko, Francie, Malta 
Skupina C: Španělsko, Rumunsko, Nizozemsko, Německo 
Skupina D: Maďarsko, Srbsko, Izrael, Slovinsko 

sociální sítě

Partneři