7. 4.
10:30
Barcelona bez Čechů – přes Rumunsko a Chorvatsko nepostoupili
5. 3. 2018

Na mistrovství Evropy 2018 v Barceloně česká vlajka bohužel nezavlaje. Ani v druhém kole play-off kvalifikace se totiž českým reprezentacím nepodařilo své soupeře porazit. Ženský výběr podlehl ve Splitu Chorvatsku 9:14, muži pak v Brně utrpěli porážku 17:6 od Rumunska.

Česko - Rumunsko - 6:17 (1:5 / 1:4 / 1:3 / 3:5)

• Rezek Š. (3), Holeš P. (1), Vološčuk M. (1), Nezhyba L. (1)

V domácím prostředí Češi se ctí oponovali silnému Rumunsku. Desátý tým posledního ME ale potvrdil roli favorita a hned v první čtvrtině získal čtyřgólové vedení. První gól za Českou republiku vsítil střelou zpoza pětimetrové hranice Petr Holeš. V další čtvrtině Rumunsko pokračovalo v dobré obraně a rychlými protiútoky se mu dařilo zvyšovat gólový náskok. Z penalty, získané aktivitou Tomáše Petra, vstřelil druhý gól ČR Štěpán Rezek.

Po změně stran se Rumunům už tolik nedařilo a třetí čtvrtinu Češi prohráli pouze rozdílem dvou branek. Další gól, tentokrát ze hry, vstřelil opět Štěpán Rezek. V poslední čtvrtině už hra byla z obou stran hodně útočná a padlo hned osm gólů. Za Česko se trefili Michal Vološčuk, Lukáš Nezhyba a Štěpán Rezek završil svůj hattrick. Překvapení se tedy nekonalo a Rumunsko se bez potíží kvalifikovalo na další evropský šampionát.

Chorvatsko - Česko - 14:9 (4:1 / 4:1 / 4:2 / 3:4)

• Votavová L. (5), Hlavatá B. (1), Vopálková L. (1), Javůrková K. (1), Kopencová K. (1)

Ženy vyrazily na odvetný zápas do chorvatského Splitu. Do zápasu šel tým s jasným cílem: zvítězit a zároveň smazat třígólové manko z domácího utkání. Bohužel ani v druhém zápase Češky nezačaly podle představ. Soupeřkám se na domácím poli dařilo a během prvních dvou čtvrtin zaznamenaly hned 8 branek. Na druhé straně se za český tým prosadila pouze dvakrát Lucie Votavová. Ještě před změnou stran tak byl stav 8:2 pro Chorvatsko a zápas byl v podstatě rozhodnut.

Češky se ale nevzdávaly a odpověděly vydařenou třetí čtvrtinou, kterou vyhrály 4:2. Chorvatky si však vedení bezpečně pohlídaly a nakonec zvítězily rozdílem pěti branek. V zápase se českou nejlepší střelkyní stala jednoznačně Lucie Votavová. Ani jejích pět branek však nestačilo na otočení zápasu a Česká republika se tak na ME v Barceloně neukáže ani v ženské kategorii. Významně tým oslabila zejména absence opor, včetně dvou nejlepších střelkyň základní části kvalifikace, Nikoly Bušauerové a Karolíny Hlavaté.