Vodní pólisté psali historii
BEACH Waterpolo
21. 9. 2020

Vodní pólisté psali historii

       

V pražském Podolí se přepisovala historie českého vodního póla. Jako první v Evropě uspořádal Český svaz vodního póla 1. Mistrovství ČR v Beach water polu mužů a žen. Historicky prvními Mistry ČR jsou Kometa Brno a Asten Johnson Fezko Strakonice .

V roce 1913 se hrálo v Praze první oficiální utkání vodního póla v Československu. V roce 2020 se Praha zapíše do historie tohoto sportu znovu. V termínu 19.-20.září 2020 se odehrál první oficiální turnaj Beach water pola. Psát historii, i přes složité pandemické podmínky, přijelo sedm mužských a čtyři ženská družstva: Muži - Slavia Praha "A", STEPP Praha "A", Kometa Brno, Slavia Hradec Králové, KVP Přerov, Slavia Praha "B", STEPP Praha "B"; Ženy - AJ FEZKO Strakonice, Slavia Hradec Králové, STEPP Praha "A", STEPP Praha "B". Původně se turnaje mělo zúčastnit osm mužských družstev ale tým Olomouce se krátce před turnajem odhlásil. Turnaj tak narychlo měnil systém soutěže. Ženy hrály systémem každý s každým.

Beach waterpolo má několik odllišností v pravidlech oproti klasickému vodnímu pólu, ale je pro diváka atraktivnější a hráče fyzicky velice náročné. Utkání hrají sedmičlená družstva a utkání trvá 2x10 minut. Do utkání nastupuje družstvo s třemi hráči a brankářem. Kompletní Pravidla Beach water pola najdete v sekci dokumenty. 

Již první zápasy ukázaly, že družstva přijela na turnaj s cílem zisku historicky prvního titulu MISTR ČR V BEACH WATER POLU. Hráčky a hráči předváděli výborné výkony a některá utkání se rozhodovala v samém závěru. 

V mužské řásti turnaje měla všechna utkání vysokou herní úroveň a naznačovala že turnaj přinese skvělý zážitek. Zápasy končili těsnými výsledky a ikdyž se jednalo o první oficiální zápasy bylo vidět že se týmy připravovaly i po taktické stránce. Nikdo nechtěl prodat svoji kůži lacino. Utkání byla plná osobních soubojů a skvělých zákroků brankářů. Diváci viděli rychlou a dynamickou hru, kde není čas na odpočinek, hodně branek a vyloučení. Sobotní podvečer pak byl vyhrazen pro semifinálové souboje. První semifinálovou dvojicí byl KVP Přerov a STEPP Praha, ve druhé se proti sobě postavily družstva Komety Brno a Slávie Hrade Králové.

Jako první si finálovou účast vybojoval tým Steppu, který porazil přerovský tým 14:10 (7:5,7:5). Druhé utkání bylo jednoznačnou záležitostí Komety. Finálová dvojice tak dostala jasnou podobu. Sl. Hradec Králové vs Kometa Brno 4:22 (3:10, 1:12) Poražení semifinalisté si na neděli připravili souboj o třetí místo. A souboj to byl opravdu zajímavý. V utkání padlo celkem 42 branek (průměr 2,1 branky / min), poměr vyloučení 8:13. Dramatické utkání ve kterém hradecký tým dokázal dotáhnout manko na rozdíl jediné branky rozhodl v poslední minutě Andrej Janíček (KVP Přerov) KVP Přerov vs Slávia Hradec Králové 22:20 (13:11, 9:9). Hradecký tým tak končí v turnaji na čtvrtém nepopulárním místě.  Je třeba vyzdvihnout skvělou práci trenéra Hradce Králové Saši Vukčeviče který připravuje svůj tým na novou ligovou sezonu. Je možné že hradec bude patřit k černým koňům soutěže. 

Po tomto dramatu přišlo velké finále.... UKVP Stepp Praha vs KPSP Kometa Brno. 

Souboj o první a historický zápis a snaha získat nový pohár pro sebe hnala obě družstva na hranici sil. V utkání dominovali skvělí brankáři kteří likvidovali gólové choutky útočníků. Hra se přelévala a nikdo nezískával výraznější převahu.  Dvě minuty před koncem utkání odskočila Kometa na dvoubrankový rozdíl a zdálo se být rozhodnuto, pražský tým byl proti a v poslední možné vteřině vyrovnal na 9:9 Tomáš Petr k obrovské radosti týmu a domácího publika. Finále tak šlo do pokutových hodů. Ty jsou vždy loterií a šťastný může být jen jeden. Tentokrát měli přesnější ruku a pevnější nervy hráči Komety kteří proměnili všechny tři pokutové hody a mohli se radovat ze zisku titulu.

MISTR ČR Beach Water Polo 2020 - Muži

KOMETA BRNO

Václav Šulc - Martin Rybnikár, Adam Schönwälder, Marek Jagsch, Adam Kříž, Michael Böhm a Tomáš Račoch

2. místo Stepp Praha 

3. místo KVP Přerov

4. místo Sl. Hradec Králové

5. místo Slavia Praha "B"

6. místo Stepp Praha "B"

7. místo Slavia Praha

 

V ženské části turnaje dominoval tým Asten Johnson Fezko Strakonice, který již patnáct let dominuje ženskému vodnímu pólu v ČR. V turnaji tým pod vedením trenéra Ivana Drnka nepozal příchuť porážky a pohár pro vítěze je tak ve správných rukou.

MISTR ČR Beach Water Polo 2020 - Ženy

ASTEN JOHNSON FEZKO STRAKONICE 

Natálie Remišová, Iva Drnková, Viktorie Braťková, Josefína Holá a Lucie Zelinková - TRENÉR Ivan Drnek

2. místo Stepp Praha 

3. místo Sl. Hradec Králové

4. místo Stepp Praha "B"

 

Věříme že tento turnaj nastartoval novou tradici a že beach water polo zakotví natrvalo ve sportovních kalendářích oddílů a přiláká další zájemce o tento nový sport a rozšíří počty nejen členů ale i klubů v celé české republice   

Komletní fotogalerie zde:  1. MČR Beach water polo 2020

 

25. 4. 2022

KVA na ME U19 mužů

Všechny týmy, které byly považované za favority KVA, postoupily na Mistrovství Evropy mužů do 19 let ve vodním pólu, které se bude konat v září v Podgorici (MNE).

Konečné pořadí

Skupina A (Bukurešť): 1. Rumunsko 6, 2. Německo 3, 3. Bulharsko 0

Skupina B (Tbilisi): 1. Gruzie 7 (+21), 2. Turecko 7 (+14), 3. Ukrajina 3, 4. Litva 0

Skupina C (Košice): 1. Francie 12, 2. Slovensko 7 (+21), 3. Česko (–4), 4. Slovinsko 3, 5. Švýcarsko 0

Skupina D (Malta): 1. Nizozemsko 9, 2. Malta 6, 3. Velká Británie 3, 4. Finsko 0.

Z každé skupiny se kvalifikovali dva nejlepší hráči.

Ve skupině A nabídlo senzaci pouze utkání dvou postupujících týmů Německa a Rumunska – hostitelské Rumunsko svého rivala porazilo těsně 6:5.

Ve skupině B se představil tým Ukrajiny, který se musel připravovat na KVA v Maďarsku. Hned na úvod se potkaly Turecko a Ukrajina, která vedla tři čtvrtiny, ale Turci měli více energie na závěrečnou čtvrtinu, ve které vstřelili pět branek a zajistili si zásadní výhru. Poté Ukrajina uhrála remízu 14:14 s hostitelskou Gruzií, když Gruzínci dokázali 31 sekund vyrovnat a skončit první s lepším skére.

Gólový rozdíl rozhodl o druhém kvalifikačním umístění ve skupině C mezi rivaly Slovenskem a Českem. Češi se vrátili do utkání ze stavu 4:7, aby dokázali zachránit utkání a remizovali 7:7. Ale favorizovaní Slováci měli na konci turnaje mnohem lepší gólový rozdíl (+21 proti -4), což je poslalo za Francii na druhé místo, která vyhrála jednoznačně všechny čtyři utkání.

Nizozemsko ovládlo skupinu D a získalo tři snadná vítězství, zatímco hostitelská Malta hrála proti Velké Británii vyrovnané utkání, ale nakonec zvítězila 9:6.

Losování šampionátů proběhne na mimořádném kongresu LEN v Cascais (POR) dne 14. května. ME žen se bude konat 4. až 11. července v Netanyi (ISR), zatímco ME mužů se bude konat v Podgorici (MNE) 18. až 25. září.

25. 4. 2022

Los ME 2022 ve Splitu

Losování se konalo ve velkolepém prostředí v Diocletian's Place ve městě Split, hostitelském městě mistrovství Evropy ve vodním pólu v roce 2022.
Losování skupin ME se zhostili - první viceprezident LEN Josip Varvodic, prezident chorvatské federace WP Mladen Drnasin a legendární brankář, olympijský a mistr světa Josip Pavic – rovněž člen zlaté chorvatské strany v Záhřebu 2010, dále předseda LEN TWPC Angel Moliner a provozní manažer LEN Marco Birri.
Pokud jde o výsledek losování, vrcholem základních skupin mužského turnaje bude souboj olympijského vítěze Srbska a držitele titulu Maďarska, stejně jako bitva mistrů světa Itálie a Černé Hory. Hostitelské Chorvatsko má před sebou také těžkou výzvu, stříbrný olympijský tým Řecka. Nadcházející francouzský tým může dát těmto dvěma také těžké chvíle, zatímco nováček Izrael čeká těžké chvíle proti Srbům a Maďarům. Druhé Španělsko z roku 2020 může mít snazší postup, ale boj o další příčky bude napínavý mezi Rumunskem, Nizozemskem a Německem. 
V soutěži žen nabízí středomořské derby Itálie a Španělska – stejně jako na minulém ME v Budapešti. Ve druhé skupině si Maďarsko a Nizozemsko zopakují zápas o bronz z minulého ročníku. Řecko je také v této skupině, aby se po roce 2020 znovu střetlo s Maďary.

Mistrovství vypukne 27. srpna, finále žen je na programu 9. září a o titulu mužů se rozhodne 10. září.

Turnaj žen

Skupina A: Maďarsko, Nizozemsko, Řecko, Německo, Chorvatsko, Rumunsko 
Skupina B: Španělsko, Itálie, Francie, Srbsko, Izrael, Slovensko 

Turnaj mužů 

Skupina A: Černá Hora, Itálie, Gruzie, Slovensko 
Skupina B: Chorvatsko, Řecko, Francie, Malta 
Skupina C: Španělsko, Rumunsko, Nizozemsko, Německo 
Skupina D: Maďarsko, Srbsko, Izrael, Slovinsko 

sociální sítě

Partneři